Konferencje

O Konferencji   Program   Rejestracja   Prelegenci   Partnerzy   Kontakt 1


PRELEGENCI

KONFERENCJI COMPLIANCE IDM 

 

 
Kacper Czyewski
    

 

Kacper Czyżewski
Radca Prawny, Kancelaria Karwasiński Szpringer i Wspólnicy sp. j.

Kacper Czyżewski jest radcą prawnym posiadającym blisko 7-letnie doświadczenie w obszarze regulacji rynku kapitałowego, ze szczególnym uwzględnieniem doradztwa w zakresie regulacyjnych aspektów działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych oraz emitentów papierów wartościowych, a także w zakresie zarządzania ryzykiem. Od początku kariery zawodowej zdobywał doświadczenie w kancelariach prawnych specjalizujących się w prawnej i regulacyjnej obsłudze instytucji finansowych oraz w ramach zatrudnienia w towarzystwach funduszy inwestycyjnych na stanowisku Risk Managera.

Kacper uczestniczył w licznych postępowaniach licencyjnych prowadzonych przed Komisją Nadzoru Finansowego dotyczących działalności firm inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych, towarzystw funduszy inwestycyjnych, zarządzających alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi czy dostawców usług crowdfundingowych. Doradzał również spółkom przy procesach emisji akcji i pozyskiwania finansowania w ramach oferty publicznej oraz pośrednikom kredytowym w działalności udzielania kredytów konsumenckich. W dotychczasowej karierze zawodowej wspierał podmioty z branży innowacji na rynku finansowym (FinTech) w zakresie działalności platform crowdfundingowych, wdrożenia usług wykorzystujących chmurę obliczeniową, tokenizacji aktywów oraz w projektach obejmujących wykorzystanie sztucznej inteligencji w działalności inwestycyjnej.

Kacper jest absolwentem prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie.


Bryndza Stefan1
 

 

Agata Gawin
Dyrektor Departamentu Firm Inwestycyjnych, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego

Agata Gawin jest menadżerem z wieloletnim doświadczeniem w pracy na rynku kapitałowym . Pracę w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego rozpoczęła w październiku 2019 r. obejmując stanowisko dyrektora Departamentu Firm Inwestycyjnych. Wcześniej pełniła funkcję dyrektora biura maklerskiego, które stworzyła w jednej z instytucji kredytowych. Zdobyła doświadczenie pełniąc funkcje nadzoru zgodności z prawem, a następnie odpowiadając za jednostki sprzedażowe w strukturach firm inwestycyjnych.

Praktyk w zakresie implementacji regulacji w firmach inwestycyjnych.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim.


Izabela Grnicka

 

 

Izabela Górnicka
Radca Prawny, Michael / Ström Dom Maklerski S.A.

Radca prawny w Departamencie Prawnym w Michael / Ström Dom Maklerski S.A., odpowiedzialna  m.in. za kwestie regulacyjne oraz z obszaru compliance. Absolwentka Prawa w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie oraz studiów podyplomowych na kierunku Prawna obsługa przedsiębiorców na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Od sześciu lat związana z rynkiem kapitałowym, pełniła m.in. funkcję Inspektora Nadzoru w Q Securities S.A.. Wcześniej przez wiele lat związana z rynkiem wierzytelności (GK KRUK).


Jeziolowicz Norbert
 


Norbert Jeziolowicz

Dyrektor Zespołu Bankowości Detalicznej i Rynków Finansowych, Związek Banków Polskich

Norbert Jeziolowicz reprezentuje także polski sektor bankowy w pracach Europejskiej Federacji Bankowej. W ramach Federacji bierze dział w pracach Komitetu ds. Bankowości Detalicznej oraz kilku grup roboczych dotyczących rynków finansowych oraz zrównoważonego finansowania. Pełni także funkcję Przewodniczącego Grupy roboczej ds. kredytu hipotecznego.

Od lipca 2013 roku był  członkiem Rady ds. Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR przy ACI Polska. A po zmianie administratora od 2016 jest członkiem Komitetu Nadzorczego Wskaźników Referencyjnych Stóp Procentowych w ramach GPW Benchmark SA.

Od czerwca 2013 roku jest członkiem Komitetu ds. Ryzyka KDPW_CCP (w latach 2013-2020 Przewodniczący, a od 2020 Zastępca Przewodniczącego).


Katarzyna Kacprzak
 


Katarzyna Kacprzak

Radca Prawny, Izba Domów Maklerskich

Od ponad 20 lat pracuje w instytucjach finansowych w komórkach prawnych i compliance. Jako prawnik-ekspert i doradca prawny Zarządu domu maklerskiego DB Securities S.A. uczestniczyła w wyjątkowym projekcie połączenia działalności detalicznej Deutsche Bank Polska S.A. i Santander Bank Polska S.A.; następnie, w takim samym charakterze, uczestniczyła w projekcie połączenia działalności maklerskiej Santander Securities S.A. i Biura Maklerskiego Santander Bank Polska. W Santander Bank Polska pracowała w Zespole Prawnym odpowiedzialnym za obsługę Biura Maklerskiego oraz w Zespole zajmującym się outsourcingiem i działalnością IT.

Jako Certyfikowany Compliance Officer ma doświadczenie w tworzeniu i obsłudze komórek compliance w Kredyt Bank S.A. oraz Domu Inwestycyjnym Xelion Sp. z o.o. jako Inspektor Nadzoru – Dyrektor Biura Kontroli Nadzoru.

Od września 2022 r. pracuje z Izbie Domów Maklerskich.

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.


Michal Karwasinski
 

 

Michał Karwasiński
Radca Prawny, Partner, Kancelaria Karwasiński Szpringer i Wspólnicy sp. j.

Michał Karwasiński jest radcą prawnym, posiadającym kilkunastoletnie doświadczenie w obszarze rynku finansowego, w tym doradztwa regulacyjnego i zarządzania ryzykiem. Założyciel i wspólnik KSZ Smart Legal – innowacyjnej kancelarii prawnej wspierającej instytucje finansowe w regulacyjnym procesie transformacji cyfrowej.

Karierę zawodową rozpoczynał w UKNF, gdzie przez 3 lata pracował jako prawnik i analityk finansowy w wydziale nadzoru finansowego nad domami maklerskimi, na następnie współpracował z kancelarią prawną specjalizującą się w obsłudze instytucji finansowych, gdzie przez przeszło 8 lat budował kompetencje obsługi rynku usług maklerskich, zarządzania aktywami oraz nowych technologii. Ponadto przez ponad 3 lata pracował na stanowisku Risk Managera w jednym z bankowych towarzystw funduszy inwestycyjnych, zdobywając praktyczne umiejętności z zakresu zarządzania ryzykiem.

Michał jest absolwentem finansów na Wydziale Zarządzania UW oraz prawa na WPiA UW. Ukończył ponadto studia doktoranckie na WPiA UW oraz roczny kurs prawa amerykańskiego w Center for American Law Studies, współorganizowany przez University of Florida. Kompetencje menadżerskie miał okazję zdobywać także w Management Centre Innsbruck w Austrii, gdzie studiował jako stypendysta programu Erazmus. Posiada bogate doświadczenie szkoleniowe i warsztatowe.

 
Krzysztof Kopera
 

Krzysztof Kopera
Naczelnik Wydziału Rynku Kapitałowego w Departamencie Rozwoju Rynku Finansowego, Ministerstwo Finansów

Prowadził liczne szkolenia dla pracowników służb skarbowych z zakresu rachunkowości instytucji finansowych oraz instrumentów finansowych. Aktywnie uczestniczy w pracach nad regulacjami prawnymi z zakresu rynku kapitałowego, zarówno na poziomie krajowym i Unii Europejskiej.

 
ukasz yczko
 

Łukasz Łyczko
Counsel, Radca Prawny, PwC Legal

Łukasz Łyczko, counsel w PwC Legal, specjalizuje się w prawie usług płatniczych, prawie bankowym oraz prawie rynków kapitałowych.

Łukasz zajmuje się doradztwem regulacyjnym na rzecz instytucji finansowych oraz podmiotów związanych z rynkiem finansowym. Posiada doświadczenie w projektach dotyczących m.in. wdrożeń ustawy o usługach płatniczych, systemów płatności mobilnych, kart płatniczych, pieniądza elektronicznego, postępowań licencyjnych przed KNF, oraz outsourcingu czynności bankowych.

Jego doświadczenie obejmuje również doradztwo z zakresu działalności transgranicznej instytucji finansowych oraz działalności ubezpieczeniowej, w tym w sektorze bancassurance. Łukasz posiada także doświadczenie w zakresie audytu zgodności regulacyjnej innowacyjnych projektów związanych z usługami finansowymi.

Łukasz jest radcą prawnym. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest również absolwentem Szkoły Prawa Amerykańskiego Catholic University of America.

Przed dołączeniem do PwC Legal, Łukasz zdobywał doświadczenie w jednej z krakowskich kancelarii prawnych..

 
Katarzyna Majer Gbska
 

Katarzyna Majer-Gębska
Adwokat, Kancelaria Sadkowski i Wspólnicy sp. k.

Specjalizuje się w prawie rynku kapitałowego, ze szczególnym uwzględnieniem działalności funduszy inwestycyjnych oraz firm inwestycyjnych, prawie handlowym i finansowym. Posiada również praktykę procesową w zakresie reprezentowania instytucji finansowych w sporach sądowych. Doświadczenie zawodowe zdobywała jako prawnik warszawskich kancelarii specjalizujących się w obsłudze rynku kapitałowego oraz postępowaniach sądowych, a także jednym z wiodących towarzystw funduszy inwestycyjnych.

W ramach dotychczasowych zajęć zawodowych Katarzyna Majer-Gębska prowadziła między innymi postępowania przed KNF związane z tworzeniem i rejestracją towarzystw funduszy inwestycyjnych, uzyskiwaniem zezwoleń na pośrednictwo w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa, zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej, zezwoleń na zarządzanie portfelami sekurytyzowanych wierzytelności, zgód na zarządzanie portfelem, przeprowadzała audyty instytucji finansowych i nieruchomości oraz reprezentowała instytucje finansowe w postępowaniach przed Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Obecnie bierze udział w bieżącej obsłudze podmiotów rynku finansowego, w tym towarzystw funduszy inwestycyjnych, domów i biur maklerskich, oddziałów zagranicznych firm inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych oraz spółek publicznych. Udziela porad zarówno podmiotom nadzorowanym, jak i inwestorom w szerokim zakresie transakcji finansowych, AML oraz w kwestiach regulacyjnych.

Posiada doświadczenie w zakresie pełnienia funkcji inspektora nadzoru w podmiotach rynku kapitałowego.

Zasiada w radach nadzorczych podmiotów regulowanych. Prowadzi szkolenia m.in. z zakresu funkcjonowania podmiotów rynku kapitałowego, AML i crowdfundingu.

Członek Izby Adwokackiej w Warszawie od 2012 roku.

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Prawa Amerykańskiego University of Florida.


Otto Andrzej
 

 

Andrzej Otto
Dyrektor Biura Kontroli i Nadzoru, Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o.

Praktyk z ponad 27 letnim doświadczeniem na rynku kapitałowym. Wieloletni aktywny współpracownik Izby Domów Maklerskich w szczególności w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Ceniony trener oraz aktywny uczestnik konsultacji zmian w przepisach dotyczących tej problematyki. Autor założeń oraz praktycznych rozwiązań informatycznych wspierających proces przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Współautor bestsellerowej pozycji Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Praktyczny przewodnik oraz Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Komentarz.


Piatek Dariusz

 


Dariusz Piątek
AML/CFT Manager, XTB S.A.

  • Ekspert i wieloletni praktyk w zakresie AML/CFT.
  • Koordynuje działania związane z realizacją programu AML/CFT w Grupie XTB na poziomie lokalnym i międzynarodowym.
  • Jego doświadczenie obejmuje obszary: AML/CFT, sankcje, ocenę ryzyka, zarządzanie ciągłością działania, przeciwdziałanie wyciekowi danych, FATCA, CRS.
  • Jest prawdziwym pasjonatem optymalizacji procesów biznesowych na styku z obszarem AML/CFT, w tym algorytmów transakcyjnych i konfiguracji systemów AMLowych.
  • Z jego inicjatywy powstała Grupa Ekspertów AML przy Izbie Domów Maklerskich. Brał także czynny udział w pracach Grupy Ekspertów AML przy Polskiej Izbie Ubezpieczeń.
 
Rusewicz Magorzata
 

Małgorzata Rusewicz
Prezes Zarządu, Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami, Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych

Z wykształcenia prawnik, ukończyła również podyplomowe studia z zakresu ubezpieczeń w SGH. W 2013 r. objęła stanowisko Prezesa Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, zaś w Izbie Zarządzających Funduszami i Aktywami pracuje od września 2019 r., początkowo jako Wiceprezes zarządu, a od stycznia 2020 r. została mianowana Prezesem zarządu i odtąd samodzielnie kieruje IZFiA. Jest również członkiem Komitetu ds. Product Governance Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA oraz członkiem Komitetu Nadzoru w GPW Benchmark, należy do Komitetu do Spraw Ryzyka w KDPW oraz jest członkiem działającej w ramach Ministerstwa Finansów Rady Rozwoju Rynku Finansowego. Tematyką ubezpieczeń zajmuje się od początku swojej kariery, którą rozpoczęła w 2002 r. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W kolejnych latach współpracowała z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych oraz Komisją Europejską jako ekspert z zakresu rynku pracy oraz prawa ubezpieczeniowego. W latach 2005-2007 była związana z Uniwersytetem w Gandawie, gdzie uczestniczyła w programie Training and Reporting on European Social Security. W latach 2007-2012 w Konfederacji Lewiatan pełniła funkcję dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy oraz Koordynatora Rady Rynku Pracy. Jest autorką licznych publikacji z zakresu prawa ubezpieczeniowego i rynku pracy.


Jakub Szpringer
 


Jakub Szpringer
Radca Prawny, Partner, Kancelaria Karwasiński Szpringer i Wspólnicy sp. j.

Jakub Szpringer jest radcą prawnym, którego praktyka obejmuje doradztwo w zakresie regulacji rynku finansowego, transakcji kapitałowych oraz projektów IT. Założyciel i wspólnik KSZ Smart Legal – innowacyjnej kancelarii prawnej wspierającej instytucje finansowe w regulacyjnym procesie transformacji cyfrowej. Przed założeniem KSZ Smart Legal doskonalił swoje umiejętności między innymi jako wspólnik w kancelarii specjalizującej się obsłudze branży finansowej oraz jako dyrektor działu prawnego w towarzystwie funduszy inwestycyjnych. Posiada bogate doświadczenie doradztwie regulacyjnym w zakresie prawa rynku kapitałowego oraz reprezentowaniu klientów w postępowaniach przed Komisją Nadzoru Finansowego. Specjalizuje się także w procesach emisji papierów wartościowych oraz transakcjach typu venture capital. Pomaga również start-upom tworząc dla nich zaplecza prawne w obszarze innowacyjnych przedsięwzięć na rynku finansowym oraz technologicznym. Jest absolwentem ekonomii w Szkole Głównej Handlowej oraz prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Posiada także licencję doradcy restrukturyzacyjnego.