Konferencje

O Konferencji   Program   Rejestracja   Prelegenci      Kontakt 1


PRELEGENCI

KONFERENCJI COMPLIANCE IDM 

 

 
             Paweł Gładysz
    

 

dr Paweł Gładysz                                                                                                                                     

radca prawny, Zastępca Dyrektora Biura Maklerskiego, Bank Pekao S.A.

Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada stopień naukowy doktora oraz tytuł EMBA. Jest radcą prawnym oraz niewykonującym zawodu adwokatem. Od 1994 r. związany z Biurem Maklerskim Pekao. Obecnie zajmuje stanowisko Członka Władz Biura Maklerskiego Pekao, Dyrektora Departamentu Zgodności, Kontroli i Ryzyka. Arbiter Sądu Polubownego przy KNF oraz Sędzia Sądu Polubownego przy KDPW. Uczestniczy w pracach Izby Domów Maklerskich m.in. jako Arbiter i Z-ca Rzecznika Sądu Polubownego oraz członek Komisji Etyki. W latach 2013-2021 Członek Komitetu Konsultacyjnego GPW ds. Ładu Korporacyjnego – współautor Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2016 i 2021. Sędzia Sądu Giełdowego przy GPW w latach 2006-2010.


Gorgoń
 

 

dr Monika Gorgoń

Członek Zarządu ds. operacyjnych i regulacyjnychGiełda Papierów Wartościowych w Warszawie

 

Doktor w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz aplikacji radowskiej przy Okręgowej Izbie radców prawnych w Warszawie, jak również programów dla kadry menadżerskiej w University of Toronto  oraz  University of Cambridge. Posiada dyplom EMBA oraz  LL.M. in International Commercial Law, będąc zarówno doświadczonym menadżerem jak i radcą prawnym. Od 2017 r. jako dyrektor nadzorowała na Giełdzie obszar compliance, ryzyka, ciągłości działania, AML i kontroli wewnętrznej oraz kierowała doradczym Komitetem GPW ds. Compliance. Pełniła również funkcję Wiceprzewodniczącej rady nadzorczej spółki GPW Benchmark S.A. Rozległe doświadczenie zdobywała w branży regulowanej  mi.in. w Grupie Citi oraz Orange Polska. Obecnie dodatkowo pełni funkcję Przewodniczącej rady nadzorczej spółki BondSpot S.A. oraz Wiceprzewodniczącej Komitetu Nadzorczego Wskaźników Referencyjnych Rynku Kapitałowego. Laureatka konkursu Wschodząca Gwiazda Biznesu gazety Rzeczpospolita oraz finalista Excellence in Compliance Awards - CCO/CECO of  the year 2022 – Compliance Week (US). Wyróżniona tytułem Financial Services Chairperson of the Year 2021 (Europe) przez CEO Monthly magazine – (UK).


Górnicka
 

 

mec. Izabela Górnicka

radca prawny, Dom Maklerski Michael/Strom

 

Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w obsudze prawnej Przedsiębiorcy. Mecenas Górnicka specjalizuje się w prawie rynku kapitałowym, cywilcym oraz w szeroko rozumianym prawie gospodarczym. Posiada doświadczenie w zakresie implementacji przepisów w organizacji, takich jak RODO, AML, MIFID II. 


Grzyb
 

 

Aneta Grzyb

Senior Manager, Advocate, AltoTax Sp. z o.o.

 

Aneta jest Liderką Praktyki Cen Transferowych w ALTO, licencjonowanym doradcą podatkowym oraz adwokatem. Specjalizuje się w doradztwie w obszarze cen transferowych i wspiera firmy w zakresie projektowania rozliczeń wewnątrzgrupowych, doradztwa w tematyce restrukturyzacji biznesowych oraz ustalaniu polityk cen transferowych, po dokumentowanie transakcji wewnątrzgrupowych. Dodatkowo, prowadziła również wiele projektów dotyczących negocjowania uprzednich porozumień cenowych i doradza również podczas kontroli w zakresie cen transferowych oraz procedur MAP. Ponadto Aneta została wyróżniona tytułem rekomendowanego doradcy w Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego dziennika Rzeczpospolita w kategorii ceny transferowe (2022,2023). Aneta posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe – w ostatnich latach zdobywała je w jednej z firm tzw. „Wielkiej Czwórki”, doradzając największym międzynarodowym i polskim grupom kapitałowym. Ukończyła prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie (kierunek Finanse i Rachunkowość). Zrealizowała także studia w Centrum Prawa Amerykańskiego organizowane przez Uniwersytet Warszawski i University of Florida, Levin College of Law.


Kacprzak
 

 

mec. Katarzyna Kacprzak

radca prawny, Izba Domów Maklerskich

 

Od ponad 20 lat pracuje w instytucjach finansowych w komórkach prawnych i compliance. Jako prawnik-ekspert i doradca prawny Zarządu domu maklerskiego DB Securities S.A. uczestniczyła w wyjątkowym projekcie połączenia działalności detalicznej Deutsche Bank Polska S.A. i Santander Bank Polska S.A.; następnie, w takim samym charakterze, uczestniczyła w projekcie połączenia działalności maklerskiej Santander Securities S.A. i Biura Maklerskiego Santander Bank Polska. W Santander Bank Polska pracowała w Zespole Prawnym odpowiedzialnym za obsługę Biura Maklerskiego oraz w Zespole zajmującym się outsourcingiem i działalnością IT. Jako Certyfikowany Compliance Officer ma doświadczenie w tworzeniu i obsłudze komórek compliance w Kredyt Bank S.A. oraz Domu Inwestycyjnym Xelion Sp. z o.o. jako Inspektor Nadzoru – Dyrektor Biura Kontroli Nadzoru. Od września 2022 r. pracuje z Izbie Domów Maklerskich. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

 
Karwasiński
 

 

mec. Michał Karwasiński

radca prawny, Partner, Kancelaria Karwasiński Szpringer i Wspólnicy

Jest radcą prawnym posiadającym kilkunastoletnie doświadczenie w obszarze rynku finansowego, w tym doradztwa regulacyjnego i zarzadzania ryzykiem. Założyciel kancelarii KSZ Smart Legal. Na co dzień pomaga firmom inwestycyjnym, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz innym instytucjom finansowym w prawidłowym wypełnianiu wymogów prawnych i regulacyjnych, a także reprezentuje je przed Komisją Nadzoru Finansowego. Michał angażuje się w projekty rozwoju rynku finansowego, m.in. tworzenie środowiska regulacyjnego dla branży Fintech oraz instrumentów finansowych w formie produktów strukturyzowanych.

 

  Krzysztof Kopera

Naczelnik Wydziału Rynku Kapitałowego Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego, Ministerstwo Finansów

 
Michał Kulesza
 

mec. Michał Kulesza

Adwokat, Partner, Kancelaria Rymarz, Zdort, Maruta, Wachta, Gasiński, Her i Wspólnicy

 

Adwokat oraz partner w departamencie korporacyjnym kancelarii Rymarz Zdort Maruta oraz kieruje praktyką Regulacji i Technologii Finansowych.

Specjalizuje się w zagadnieniach regulacyjnych związanych z IT. Świadczy stałą obsługę dla podmiotów z sektora finansowego w obszarze regulacyjnym (np. EBA, DORA, wytyczne KNF), outsourcingu IT, digitalizacji oraz usług cloud – zarówno po stronie zamawiających, jak też dostawców rozwiązań.

Prowadził unikalne projekty o wartości ponad 10 miliardów złotych, w tym negocjował umowę dotyczącą budowy regionów Google i Microsoft w Polsce oraz wdrażał pionierskie rozwiązania chmurowe w bankach, zakładach ubezpieczeniowych, funduszach inwestycyjnych oraz podmiotach z sektora ochrony zdrowia (medycznego i farmaceutycznego), energetyki, infrastruktury krytycznej czy też telekomunikacyjnego.

Prawnik rekomendowany w rankingu kancelarii prawnych dziennika Rzeczpospolita (2022). Prowadzi szkolenia, zajęcia dla studentów studiów podyplomowych oraz jest prelegentem na konferencjach branżowych. Autor szeregu publikacji w prasie branżowej i biznesowej.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Prawa Amerykańskiego organizowanym przez Levin College of Law Uniwersytetu Floryda.


Koziński
 

 

Piotr Koziński

Dyrektor Zarządzający Pionem Nadzoru nad Rynkiem Kapitałowym, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego

 

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wyższy urzędnik i manager z wieloletnim doświadczeniem w negocjacjach zarówno na poziomie biznesowym, jak i politycznym. Z rynkiem kapitałowym związany od 2001 roku (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd). W kolejnych latach pracował w Ministerstwie Finansów w departamencie odpowiedzialnym za regulacje rynku finansowego, gdzie kierował Pionem Rynku Kapitałowego. Aktualnie Dyrektor Pionu Nadzoru nad Rynkiem Kapitałowym oraz Dyrektor Departamentu Funduszy Inwestycyjnych i Funduszy Emerytalnych w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.


markiwicz

 

 

Waldemar Markiewicz

Prezes Zarządu, Izba Domów Maklerskich

 

Od ponad 20 lat aktywnie działa na rzecz rozwoju polskiego rynku kapitałowego.  Posiada bogate doświadczenie zawodowe; min. w latach 1999-2018 pełnił funkcję Prezesa Zarządu Domu Maklerskiego Deutsche Bank Securities SA będąc odpowiedzialnym za działalność firmy na rynkach Europy Środkowej (Warszawa, Budapeszt, Praga) a w latach 2018-2019 był Prezesem Zarządu Santander Securities S.A. Wcześniej pracował m.in. w Scotia Bank w Kanadzie i uzyskał licencje uorawinienia do doradztwa i pośrednictwa w transakcjach na regulowanym rynku kapitałowym. Od 2012 roku Prezes Zarządu Izby Domów Maklerskich. Przewodniczący Rady Domów Maklerskich w latach 2011-2012, Członek Zarządu Izby Domów Maklerskich w latach 1997-2010. W latach 2001- 2002, jako przedstawiciel domów maklerskich, był członkiem Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Z inicjatywy Waldemara Markiewicza, Izba Domów Maklerskich zainicjowała publiczną debatę na temat konieczności opracowania rządowej strategii dla rynku kapitałowego, czego efektem jest obecnie wdrażana rządowa Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego.

migas  

Karol Migas

Manager & Tax Advisor, AltoTax Sp. z o.o.

Karol jest licencjonowanym doradcą podatkowym oraz Managerem w ALTO. Posiada bogate doświadczenie w bieżącym doradztwie na rzecz dużych podmiotów krajowych, w szczególności, instytucji z sektora finansowego. Specjalizuje się w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) oraz podatkiem od towarów i usług (VAT). W bieżącej pracy koncentruje się głównie na obsłudze klientów z branży TFI, doradzając przede wszystkim w kwestiach dotyczących funduszy zamkniętych. Poza obsługą kluczowych TFI na polskim rynku, Karol uczestniczył także w licznych przeglądach podatkowych oraz projektach typu compliance, dzięki czemu jest w stanie kompleksowo adresować potrzeby podatkowe naszych klientów. Wcześniejsze doświadczenie zdobywał w jednej z firm z tzw. Wielkiej Czwórki. Karol jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, na której ukończył studia magisterskie na kierunku Finanse i Rachunkowość.

ożga   

mec. Katarzyna Ożga

radca prawny, Kancelaria Karwasiński Szpriger i Wspólnicy

Kasia jest radcą prawnym specjalizującym się w problematyce prawnej i regulacyjnej nowych technologii, prawa autorskiego i prawa umów, ze szczególnym uwzględnieniem branży IT, w tym również zagadnień związanych z prawem zamówień publicznych w IT. Kasia prowadzi liczne projekty związane z przygotowywaniem i negocjowaniem umów dotyczących IT, w tym umów wdrożeniowych (w modelach Waterfall i Agile), serwisowo-rozwojowych, licencyjnych i reseller’owych. Przygotowuje ponadto organizacje do migracji chmurowych, dostosowuje do wymogów prawnych i doradza w czasie wykonania projektów wdrożeniowych, w tym opartych na umowach SaaS i PaaS.

 
Pyszyński
 
mec. Jakub Pyszyński

radca prawny, Dyrektor Biura Prawnego, Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU S.A.

 

Dyrektor Biura Prawnego w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych PZU SA. Wcześniej zatrudniony w ING TFI SA (obecnie Goldman Sachs TFI SA), w Grupie Opera oraz w Grupie IPOPEMA. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Ameryk i Europy Uniwersytetu Warszawskiego. Wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie.


skuza
 

 

dr hab. Sebastian Skuza

Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego 

 

Doktor habilitowany nauk ekonomicznych oraz doktor nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Jego aktywność badawcza koncentruje się m.in. w obszarze rynku finansowego i instytucji nadzorowanych. Stypendysta IMF Financial Market Instruments Vienna Institute IMF. W latach 1999-2012 pracował w Departamencie Rozwoju Rynku Finansowego Ministerstwa Finansów, gdzie przeszedł ścieżkę kariery od podreferendarza do zastępcy Dyrektora Departamentu. Jako Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego był odpowiedzialny m.in. za regulacje związane z sektorem bankowym oraz obszar stabilności finansowej. W latach 2006-2013 Członek Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA (Sekretarz Rady Giełdy, Przewodniczący Komitetu Audytu, Członek Komitetu Wynagrodzeń i Nominacji). W latach 2007-2012 Członek Rady Nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego (Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej, Przewodniczący Komitetu Audytu), w latach 2012-2017 zatrudniony w Banku Gospodarstwa Krajowego jako Dyrektor Zarządzający oraz Dyrektor Biura Zgodności. W trakcie pracy w Banku Gospodarstwa Krajowego m.in nadzorował m.in. obszar nadzoru właścicielskiego i inwestycji kapitałowych oraz obszar prawny. W latach 2017-2020 Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odpowiedzialny m.in. za finanse oraz audyt i kontrolę. Od 2020 roku, do czasu objęcia funkcji Zastępcy Przewodniczącego KNF, pełnił funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów odpowiedzialnego m.in. za obszar budżetowy, procesy zarządzania długiem Skarbu Państwa, budżet środków europejskich i finansowanie jednostek samorządu terytorialnego. Od 2021 roku Generalny Inspektor Informacji Finansowej. Autor lub współautor ok. 160 publikacji w zakresie finansów publicznych, rynku finansowego, bankowości i stabilności finansowej, recenzent publikacji naukowych, rozpraw doktorskich i habilitacyjnych, promotor ponad czterystu prac licencjackich i magisterskich oraz dwóch rozpraw doktorskich. Aktywny wykładowca akademicki w obszarze przedmiotów związanych z rynkiem finansowym.

 

 szpringer     mec. Jakub Szpringer

radca prawny, Partner, Kancelaria Karwasiński Szpringer i Wspólnicy

 

Kuba Szpringer to doświadczony radca prawny, którego praktyka obejmuje doradztwo w zakresie regulacji rynku finansowego, transakcji kapitałowych oraz projektów IT. Założyciel kancelarii KSZ Smart Legal. W trakcie swojej dotychczasowej kariery Kuba doradzał przede wszystkim klientom z grona inwestorów instytucjonalnych, podmiotów rynku kapitałowego oraz startupów finansowych i podmiotów branży Fintech, reprezentując je także w postępowaniach przed Komisją Nadzoru Finansowego. Kuba angażuje się w projekty związane z rozwojem sztucznej inteligencji oraz aktywami cyfrowymi.

 

 sas    mec. Michał Sas

Dyrektor Departamentu Analiz i Legislacji w Biurze Rzecznika Finansowego

 

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW, członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Koordynuje z ramienia Rzecznika działania analityczne w zakresie innowacyjnych usług finansowych i związanych z nimi wyzwań dla ochrony klientów rynku finansowego. Jest również odpowiedzialny za przygotowanie Biura do roli organu nadzoru nad dostępnością usług bankowości detalicznej (w ramach implementacji Europejskiego Aktu o Dostępności).